Co zabrać ze sobą do Chorwacji?

Oczywiście oprócz takich rzeczy jak dobry nastrój, kompletny skład (żeby Kevin nie został sam w domu) i pozytywnego nastawienia polecamy zabrać ze sobą do Chorwacji:

1)     Buty do wody – chorwackie plaże są kamieniste, a dodatkowo w niektórych miejscach możemy natrafić na jeżowce (takie czarne kulki z kolcami) – polecamy buty całe z gumy, takie z wstawkami z materiału lub pianki mają zwykle krótszą żywotność J

2)      Dokumenty – pamiętajcie, że Chorwacja choć jest członkiem UE póki co jest poza strefą Schengen – więc dorośli oraz dzieci muszą posiadać dokument uprawniający do przekraczania granicy – czyli paszport lub dowód osobisty. Dokumenty muszą mieć termin ważności co najmniej 90 dni od daty przekraczania granicy.

3)     Kremy do opalania – warto zaopatrzyć się w kremy z mocnym filtrem już w Polsce – będzie taniej, a poza tym mamy gwarancję, że ich nie zapomnimy – no i w konsekwencji, że nie „usmażymy” się za bardzo.

4)      Odpowiedni zestaw ubrań – począwszy od strojów kąpielowych / kąpielówek, a skończywszy na lekkiej kurteczce (może się przydać w drodze lub na miejscu jeśli np. trochę popada) – nie warto brać oczywiście grubych ubrań, swetrów, wielu par dżinsów, itp. – będzie ciepło J i Ponieważ będzie słonecznie to oczywiście trzeba zabrać okulary przeciwsłoneczne i do ochrony głowy czapki z daszkiem, ew. kapelusze.

5)      Maski do nurkowania – Adriatyk to krystalicznie czyste morze, kamieniste plaże mają swoje zalety – jedną z nich jest możliwość obserwowania podwodnej fauny (kolorowe rybki!) i flory. Gwarantuję, że minimum dla rodziny 2+2 to 3 zestawy maska + rurka J

6)      Mata, karimata, krzesełka rozkładane – jeśli jedziecie w miejsce, gdzie nie będzie leżaków plażowych, albo nie chcecie za nie płacić to warto rozważyć wzięcie krzesełek plażowych i/lub maty piankowej / karimaty, aby wygodnie rozłożyć się na plaży.

7)      Karty ubezpieczenia medycznego EKUZ – wiadomo wakacje to wypoczynek, ale może się przydarzyć co wymagającego interwencji lekarskiej – wówczas może przydać się dowód ubezpieczenia zdrowotnego – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

8)      Gotówkę – wiadomo, wyjazd kosztuje nawet jeśli macie opłacony hotel z pełnym wyżywieniem trzeba będzie dojechać na miejsce (paliwo, winiety, opłaty za autostrady, tunele) oraz zapłacić za atrakcje i dodatkowe przyjemności na miejscu. Do Chorwacji możemy zabrać euro, które najkorzystniej wymienimy na kuny np. w Zagrebacka Banku oraz hotelach z oferty www.hotel-chorwacja.pl czy też w drobnych punktach wymiany walut.

9)      Lekarstwa – oczywiście jeśli używacie jakieś specyfiki plus wapno lub coś antyalergicznego, coś na przeziębienie, plastry. Środki na komary – mogą przydać się zwłaszcza na wieczornym spacerze J

Jeśli lubicie czytać to leżakowanie na plaży czy basenie to idealny czas na książkę lub czytnik e-booków, dodatkowo możecie również zabrać do auta audiobooki – trasa do Chorwacji to jednak kilkanaście godzin jazdy.